Stavění máje

Stavění máje je tisíciletá tradice, která je spojena nejčastěji s 30.dubnem nebo 1.květnem a naši hasiči se o tuto krásnou tradici postarali i tento rok. Strom na máj věnoval ze svého lesa bývalý starosta městyse Ivo Jonák a na hasičskou zbrojnici byl dovezen 16.dubna 2011, kdy kmen stromu byl zbaven kůry.

30. dubna 2011 pak byly zahájeny přípravy na stavění. Během toho, co bratři hasiči připevňovali ke kmeni horní část, mladí hasiči se svými vedoucími chystali fábory na její zdobení. Jakmile byl vršek máje odborně připevněn, mladí hasiči se pustili do zdobení a finálních příprav před samotným stavěním.

V dřívějších dobách stavěli hasiči máj  rukama pomocí rahen. V posledních letech se ke stavění využívá technika a to jeřábu. Letos tomu nebylo jinak. Pan Jiří Loub přijel s jeřábem a za spolupráce s hasiči máj umístili na místo.  Nakonec hasiči zodpovědně zajistili a zabezpečili máj před předčasným skácením.

A teď už se můžeme z máje těšit a radovat.

Na závěr bych chtěla poděkovat všem, kteří se na stavění máje podíleli.

Zdobení IMG_6481 IMG_6504 IMG_6509

Za sbor dobrovolných hasičů Michaela Prokešová.

Stavění máje

Dne 30.4. 2007 naši hasiči stavěli máj.