Masopust, neboli karnevalové období bývalo v minulosti období od Tří králů do Popeleční středy. Masopust, a zvláště několik posledních dní tohoto období, byl pro lidi  oficiálním svátkem hodování, během kterého bylo třeba se dosyta najíst. Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst.

Maškarní zábava neboli „dozvuky“, která probíhala zpravidla na masopustní úterý bývala vyvrcholením Masopustu.

Díky mladým nadšencům, pod vedením Mirky Klusáčkové a Stanislava Chalupy ml., proběhlo masopustní veselí i u nás. V sobotu 20. února se u místního lihovaru sešla velká skupina masek, která vyrazila na již u nás tradiční masopustní průvod. Masky byli vskutku nápadité. V průvodu jsme mohli zahlédnout medvěda, který je jednou z tradičních „masopustních masek“, dále také kominíka, vodníka, jeptišku, vězně, selku, rybáře a mnohé další krásné masky. Těmto nadšencům určitě patří velké díky, protože tato obchůzka není, jak se může některým zdát, vůbec jednoduchá.

Ale masopustní veselí neskončilo průvodem masek, ba naopak. Vyvrcholením této tradice byly teprve masopustní dozvuky, pořádané sborem našich hasičů. Pro všechny přítomné byla připravena malá tombola a jako každý rok, byly vyhodnoceny nejhezčí masky.Nesmíme ani opomenout  odtančení našich tradičních ostatkových tanců.

Z mého pohledu se tato krásná tradiční akce povedla a věřím, že ani za rok Nové Veselí nebude o tuto tradici ochuzené.

M.P.